Ile trwa okres niepłodny?

Aby w skuteczny sposób uniknąć szybkiego zajścia w ciążę należy odpowiednio zabezpieczać się podczas kontaktów seksualnych. Zależnie od własnych potrzeb i uwarunkowań, wraz z partnerem wybrać możemy jedną z popularniejszych i najbardziej skutecznych metod naturalnej antykoncepcji, czyli tak zwany kalendarzyk, wskazujący kiedy rozpoczynają się dni płodne a zaczynają niepłodne.

Podczas dni niepłodnych kobieta w żaden sposób nie może zajść ciążę, bowiem w tym czasie w jej organizmie nie ma już komórki jajowej, która po fazie owulacji (przypadającej mniej więcej w połowie regularnego cyklu menstruacyjnego) samoistnie obumiera. Szczytowy okres płodności u każdej kobiety wynosi więc około doby po uwolnieniu jajeczka z jajnika, zatem przez większość swojego cyklu występują tak zwane dni niepłodne.

Okres naturalnej niepłodności u kobiet trwa więc od początku cyklu, czyli wystąpienia pierwszego krwawienia do mniej więcej 14 dnia po menstruacji. Należy jednakże zdawać sobie sprawę, iż nierzadko moment jajeczkowania może nieco się opóźnić lub zostać przyspieszony przez wiele rozmaitych czynników. Aby zatem skutecznie zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą warto obserwować pierwsze symptomy płodności, którymi są między innymi lekko podwyższona temperatura ciała oraz wydzielanie przezroczystego i lepkiego śluzu płodnego.

Warto również pamiętać, iż mimo, że komórka jajowa żyje w organizmie kobiety zaledwie około 24 godziny, plemniki mogą przetrwać nawet kilka dni, bowiem śluz szyjkowy znacznie ułatwia ich poruszanie się. Pragnąc więc zyskać większą pewność co do nie zajścia w ciążę warto zatem całkowicie zrezygnować ze współżycia w okresie od około 10 do 18 dnia cyklu lub stosować sprawdzone metody antykoncepcji. Po zakończeniu jajeczkowania kobieta ponownie przechodzi w fazę niepłodności, która trwa do połowy następnego cyklu.

Pamiętajmy jednakże, iż nie zawsze będzie można trafnie wyliczyć dni płodne ze względu na rozmaite czynniki, na przykład przeziębienie, stres, zaburzenia hormonalne czy długotrwałe leczenie. Również kobiety miesiączkujące nieregularnie mogą mieć problem z wyliczeniem swoich dni niepłodnych. Dobrym sposobem na trafne i skuteczne wytyczenie momentów płodności i niepłodności może być używanie specjalnych, dostępnych w aptekach i na aukcjach internetowych paskowych testów owulacyjnych, dokładnie wskazujących moment jajeczkowania, czyli szczytowej fazy płodności.